Name brand cereal has gotten so expensive. I swapped to store brands and haven’t noticed a huge difference. Probably better to stop eating cereal in general.
I can tell the difference in name brand cereal and HEB or malt-o-meals, but its all just carbs and sugar. So i dont need the highest quality frosted flakes or w/e.
Price difference has always been huge as far as I remember. I don’t think I even have bought anything from Kellogg’s myself, cost always seemed too high.
If I ever eat this stuff I prefer muesli over regular cereal. For me it tastes better and in general it should be also healthier since it contains real oats, nuts, dried fruit. That said I often take the one with chocolate pieces :)
I switched to Hot Cereal ( red mill ten grain) as my regular cereal was getting so expensive that I could justify my breakfast costs. Oat Milk+Cereal =$$ While what I switched to isn’t the cheapest option, it keeps me going till lunch and I just add water, honey, and calcium powder to it. 👍
Name brand cereal has gotten so expensive. I swapped to store brands and haven’t noticed a huge difference. Probably better to stop eating cereal in general.
It’s all the same dumb shit. There’s like 3 factories that make all the shit.
I can tell the difference in name brand cereal and HEB or malt-o-meals, but its all just carbs and sugar. So i dont need the highest quality frosted flakes or w/e.
Not wrong, way too much sugar in it for it to be good for anyone’s consumption
Price difference has always been huge as far as I remember. I don’t think I even have bought anything from Kellogg’s myself, cost always seemed too high.
If I ever eat this stuff I prefer muesli over regular cereal. For me it tastes better and in general it should be also healthier since it contains real oats, nuts, dried fruit. That said I often take the one with chocolate pieces :)
I was just at the store today, and overheard some kids asking when cereal got so expensive.
It illustrated just how rapidly they increased the prices.
I switched to Hot Cereal ( red mill ten grain) as my regular cereal was getting so expensive that I could justify my breakfast costs. Oat Milk+Cereal =$$ While what I switched to isn’t the cheapest option, it keeps me going till lunch and I just add water, honey, and calcium powder to it. 👍